Ushbu maqola raqamli makonda bola huquqlarining himoyasi milliy va xorijiy qonunchilikda qay darajada aks etganligi chuqur va atroflicha tahlil qilingan. Qolaversa, ushbu sohada amalga oshirilayotgan ishlar va ularning qay darajada samaradorligi keltirib o’tilgan. Shuningdek bola huquqlarini raqamli texnologiyalarda xavsizlik va maxfiylik choralarni ko’rish haqida davlatlarning tajribasi ham yoritib o’tilgan. Internet tizimida bola huquqlarining himoya qilish sohasida davlat uchrashi mumkin bo’lgan asosiy muammolar tahlil qilingan hamda ushbu muammolarni hal qilish yuzasidan tegishli takliflar ishlab chiqilgan. Milliy qonunchiligimizda ham bola huquqlarining himoyasi bo’yicha ko’rilayotgan chora-tadbirlar haqida ham fikirlar bildirilgan.
Ushbu maqolada bioparchalanuvchi polimerlarga qo‘yiladigan xalqaro standartlar, ularning asosiy tamoyillari va ekologik baholash mezonlari tahlil qilinadi. Polimer materiallarning biologik parchalanish qobiliyatini baholashda qo‘llaniladigan eng muhim standartlar – ASTM D6400, EN 13432, ISO 17088 va boshqalar yoritiladi. Maqolada, shuningdek, ushbu standartlarning global amaliyotdagi o‘rni va ularni joriy etishdagi muammolar ko‘rib chiqilgan.
Ushbu maqolada zamonaviy raqamli texnologiyalarning tarix ta’limida tutgan o‘rni, ularning ta’lim jarayoniga ta’siri, afzalliklari va qo‘llanilish turlari ilmiy-nazariy asosda tahlil qilingan. Shuningdek, interaktiv metodlar, onlayn platformalar va raqamli resurslardan foydalanishning samaradorligi yoritilgan. XXI asrda insoniyat taraqqiyotining ajralmas qismiga aylangan raqamli texnologiyalar deyarli barcha sohalarda keng qo‘llanilmoqda. Ta’lim tizimi ham bundan mustasno emas. Ayniqsa, ijtimoiy fanlar qatorida muhim o‘rin tutadigan tarix fani o‘quvchilarda tanqidiy fikrlash, tahlil qilish va saboq chiqarish ko‘nikmalarini shakllantiradi. Shu nuqtayi nazardan, raqamli texnologiyalarning tarix darslariga integratsiyasi bu fanning o‘zlashtirilishini yengillashtiradi, uni ko‘proq hayotiy va jonli qiladi.
This scientific article is devoted to the analysis of the impact of financial technologies (fintech) on banking activities using the example of one of the leading commercial banks of Uzbekistan - JSCB "Uzsanoatqurilishbank". Fintech technologies, which have been developing rapidly in recent years, are creating broad opportunities for banks to automate traditional operations, improve the quality of customer service, reduce costs, and diversify financial products. This article provides a detailed analysis of the implementation of such innovative technologies in JSCB "Uzsanoatqurilishbank" and their effectiveness. The study covers the changes in fintech projects implemented by the bank in 2018–2024, in particular - mobile banking applications, online lending systems, artificial intelligence-based recommendation modules, blockchain technologies, real-time currency conversion, and biometric authentication systems, based on statistical data. The article shows the real impact of digital transformation based on indicators such as the share of digital transactions, the growth of the number of customers, the speed and convenience of services. It also analyzes the problems encountered in the process of fintech implementation, including cybersecurity threats, technical failures, information privacy issues, and solutions developed by the bank to reduce them. Through this example, the author scientifically substantiates the profound impact of fintech technologies on banking activities not only technically, but also economically and socially. This article is of practical and theoretical importance for bank managers, financial specialists, information technology specialists and scientific researchers, and indicates the main directions of the digital transformation process of the banking system of Uzbekistan.