Мақолада ёшлар ҳуқуқбузарликлари профилактикасининг асосий халқаро-ҳуқуқий моделлари ва БМТ стандартлари таҳлил қилинган. Тадқиқот доирасида Исландиянинг "муҳитни ўзгартириш", Скандинавия давлатларининг "ижтимоий қўллаб-қувватлаш" ва инглиз-саксон ҳуқуқ тизимининг "диверсия" моделлари қиёсий ўрганилган. Муаллиф халқаро стандартларни (Пекин, Риёд, Токио қоидалари) миллий амалиётга татбиқ этиш орқали профилактика тизимини инсонпарварлаштириш бўйича таклифлар илгари сурган.
Maqolada Muso Toshmuhammad o‘g‘li Oybekning hayoti va ijodiy faoliyati, u ta’lim olgan o‘quv dargohlari hamda bu jarayonda uchragan sinov va qiyinchiliklar yoritiladi. Shuningdek, adibning adabiyotga kirib kelishi, hayotidagi muhim burilishlar, mehnat faoliyati va urush yillarida ko‘rsatgan jasorati haqida so‘z boradi. Undan tashqari, yozuvchining real hayot voqealariga tayangan asarlari hamda og‘ir xastalik davrida Zarifa opa g‘amxo‘rligi bilan yaratilgan ijod namunalari haqida ham ma’lumot beriladi.
Maqolada harakat va holat fe’llarining leksik-semantik xususiyatlari haqida nazariy va tahliliy ma’lumotlar beriladi. Harakat va holat fe’llarining atash, ifoda, vazifa semalari va ularning ilmiy, badiiy, so‘zlashuv, rasmiy, publisistik uslublardan qaysi birida faol qo‘llanishi tahlillar orqali dalillanadi.
Статья посвящена анализу правового регулирования и процессуальных особенностей института презумпции невиновности в уголовном процессе Республики Узбекистан. Исследуется эволюция доктринальных подходов и законодательного закрепления данного основополагающего принципа. Автор рассматривает применение презумпции невиновности на различных стадиях уголовного судопроизводства, анализируя ключевые аспекты судебной практики и выявляя проблемные вопросы. Особое внимание уделяется гарантиям ее реализации и необходимости дальнейшего совершенствования национального законодательства в соответствии с международными стандартами прав человека.
Мазкур мақолада ёшлар ҳуқуқбузарликларига оид ишларни юритишда ҳуқуқни қўллаш амалиётининг бугунги ҳолати ва мавжуд муаммолари таҳлил қилинган. Тадқиқот давомида суд ва пробация органлари фаолиятида рақамли технологиялардан фойдаланиш, жазони индивидуаллаштириш ҳамда "ёш катталар" (18–21 ёш) учун махсус ҳуқуқий режимларни қўллашдаги камчиликлар очиб берилган. Муаллиф томонидан ҳуқуқни қўллаш жараёнини "реактив" моделдан "ресторатив" (тикланувчи) моделга ўтказиш бўйича илмий асосланган таклифлар илгари сурилган.