Ushbu maqolada ijtimoiy munosabatlarni huquqiy tartibga solishning nazariy-metodologik asoslari,jamiyat barqarorligi va davlat boshqaruvi tizimida ushbu jarayonning barcha asoslari tahlil qilinadi. Huquq meʼyorlarining ijtimoiy jarayonlarga taʼsiri,institutsional mexanizmlarning funksional samaradorligi, huquqiy tartibotning barqarorligini va modern huquqiy tizimlarning transformatsiya jarayonlari konseptual yondashuvlar asosida sharhlanadi. Shuniningdek, Oʻzbekiston Respublikasida amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlari kontekstida ijtimoiy munosabatlar huquqiy tartibga solinishining yangi modeli ilmiy jihatdan asoslanib beriladi.
Ushbu maqolada Zahiriddin Muhammad Bobur asarlarida adolat va qonun ustuvorligi g‘oyalari tahlil qilinadi. Xususan, “Boburnoma” hamda "Mubayyin" dan olingan fikrlar yordamida hukmdorning mas’uliyati, tartib-intizom va jazolashdagi adolat tamoyili huquqiy jihatdan ko‘rib chiqiladi. "Boburnoma" — shoh va inson sifatidagi adolat mezonlarining ko‘zgusi. Tadqiqot natijasida, Boburning qarashlarida adolat va qonun ustuvorligi davlat boshqaruvida markaziy ahamiyatga ega ekanligi isbotlanadi.
Atrof-muhit ifloslanishi zamonaviy sog‘liqni saqlash tizimi oldida turgan eng dolzarb muammolardan biridir. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) va AQSh Kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi (CDC) ma’lumotlariga ko‘ra, yuqumli kasalliklarning sezilarli qismi suv, havo va tuproqning biologik ifloslanishi bilan bog‘liq. Ushbu maqolada atrof-muhit ifloslanishining asosiy turlari, ular orqali tarqaladigan yuqumli kasalliklar, epidemiologik ahamiyati va profilaktika choralari ishonchli ilmiy manbalar asosida yoritilgan.
Ushbu maqola raqamli bank xizmatlari va fintech-larning zamonaviy bank tizimidagi rolini ilmiy tahlil qiladi. Maqola bank sektorida raqamlashtirish jarayoni, fintech yechimlarining joriy etilishi, ularning samaradorlik, mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatiga ta’siri hamda banklar va texnologik kompaniyalar o‘rtasidagi integratsiyaning rivojlanish tendensiyalari yoritilgan. Natijalar raqamli bank xizmatlari va fintech integratsiyasi banklar resurslarini optimallashtirish, mijozlar bazasini kengaytirish va moliyaviy inklyuziyani oshirishga xizmat qilishini ko‘rsatadi.
Mazkur maqolada Yangi O‘zbekistonda yoshlar siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, uning huquqiy asoslari, amaliy natijalari va istiqboldagi vazifalari tahlil qilinadi. Yoshlar siyosati mamlakat taraqqiyotining strategik omili sifatida baholanib, ta’lim, bandlik, innovatsiya, ijtimoiy himoya va ma’naviy-ma’rifiy rivojlanish bilan uzviy bog‘liqligi ochib beriladi.