Mazkur maqolada tijorat banklarining kredit siyosati mazmuni va amaliyotdagi holati tahlil qilinadi. O‘zbekiston tijorat banklarining kredit portfeli sifati, kreditlash jarayonlarida uchraydigan muammolar va ularni hal etish bo‘yicha takliflar keltirilgan. Shuningdek, rivojlangan davlatlar tajribasi (AQSh, Yevropa Ittifoqi, Janubiy Koreya) asosida xalqaro kredit siyosatini tashkil etish yondashuvlari o‘rganilgan. Maqolada kredit risklarini boshqarish, raqamli texnologiyalarni joriy qilish, kredit portfelini diversifikatsiyalash orqali tijorat banklarining kredit siyosatini takomillashtirish yo‘llari asoslab berilgan. Ilmiy tahlil va takliflar asosida tijorat banklari uchun amaliy tavsiyalar ishlab chiqilgan.
Maqolada oyla tarbiyasi mazmuni, vazifalari, bo'sh vaqtning rolini oshirish oila hayotini to'g'ri ritm va rejim asosida tashkil etish, uning a'zolari orasida majburiyatlarni oqilona taqsimlash, mehnat va dam olishni rejalashtirish, shuningdek oilada tashkil etiladigan iqtisodiy tarbiya bolalarda iqtisodiy savodxonlik hamda tafakkurning shakllanishida muhim o'rin tutishi haqida sóz etiladi.
Статья посвящена актуальной проблеме формирования здоровьесберегающей компетентности у детей старшего дошкольного возраста. Рассматриваются новации и инновации как элементы в модернизации образовательного процесса. Подчёркивается роль педагога как исследователя и проводника нововведений в образовательной среде.
Ushbu maqolada aksiyadorlik tijorat banklarida uchrashi mumkin bo‘lgan asosiy moliyaviy va nomoliyaviy risk turlari tizimli ravishda tahlil qilinadi. Jumladan, kredit riski, likvidlik riski, bozor riski, operatsion va huquqiy risklar hamda ularning bank faoliyati samaradorligiga ko‘rsatadigan salbiy ta’siri chuqur o‘rganiladi. Shu bilan birga, maqolada risklarni aniqlash, ularni to‘g‘ri baholash va samarali boshqarish mexanizmlarining nazariy asoslari hamda xalqaro tajribalari yoritib berilgan. Ayniqsa, Basel II va Basel III xalqaro me’yorlari asosida risklarni boshqarish tizimining modernizatsiya qilinishi, zamonaviy raqamli texnologiyalar yordamida risklarni monitoring qilish imkoniyatlari keng yoritilgan. Shuningdek, maqolada O‘zbekiston tijorat banklari amaliyoti asosida mavjud muammolar, ichki nazorat va audit tizimlarining samaradorlik darajasi, risk menejment siyosatining zaif jihatlari tahlil qilinib, ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq amaliy taklif va tavsiyalar berilgan. Ushbu maqola bank sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar, ilmiy tadqiqotchilar va moliyaviy barqarorlikni oshirishga qaratilgan islohotlarga qiziquvchi tomonlar uchun foydali bo‘lishi mumkin.
Musiqa ta’limi boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining rivojlanishiga katta ta’sir ko‘rsatadi. Ushbu maqolada musiqa ta’limining bolalar rivojlanishiga, ayniqsa ularning kognitiv, hissiy, ijodiy va ijtimoiy ko‘nikmalariga qanday ta’sir qilishi haqida batafsil so‘z yuritiladi. Musiqa o‘qitishning nafaqat musiqiy bilimlarni, balki o‘quvchilarning dunyoqarashini shakllantirishda, estetik rivojlanishida, intellektual va hissiy intellektlarini yaxshilashda qanday ahamiyatga ega ekani tahlil etiladi. Maqolada musiqa ta’limining pedagogik usullaridan foydalanish hamda uning ta’sirini yanada kuchaytirish yo‘llari haqida so‘z boradi.