Ushbu tadqiqot Zahiriddin Muhammad Bobur tomonidan asos solingan davlat boshqaruvi tizimining konseptual asoslarini hamda uning huquqiy va axloqiy prinsiplarini yoritishga bag‘ishlangan. Maqolada Bobur saltanatining barqarorligini ta’minlagan markazlashgan ma’muriy boshqaruv, vertikal hokimiyat va subedarlik institutining funksional xususiyatlari ilmiy tahlil qilinadi. "Boburnoma" asaridagi huquqiy diskurslar asosida hukmdorning adolat konsepsiyasi — hokimiyatning legitimligi va barqarorligi garovi sifatida talqin etilgan. Shuningdek, maqolada sud hokimiyatining xolisligi, soliq tizimidagi islohotlar va fuqaroviy huquqlarning himoyalanishi kabi masalalar bugungi kunning demokratik boshqaruv tamoyillari bilan qiyosiy o‘rganiladi. Tadqiqot natijalari Bobur davlatchilik maktabining huquqiy merosi zamonaviy siyosatshunoslik va yurisprudensiya fanlari uchun fundamental nazariy manba ekanligini ko‘rsatadi.
This article examines the systematic features of anthroponyms (personal names) in English and Uzbek from a comparative linguistic perspective. It analyzes how naming systems in both languages are organized and how they reflect cultural values, social structure, and historical development. The study outlines the main components of the anthroponymic system—given names, surnames, patronymics/matronymics, and additional name elements such as nicknames and honorific forms—and describes their functions in identification, kinship marking, and social positioning.
Мақолада ёшлар ҳуқуқбузарликлари профилактикасининг асосий халқаро-ҳуқуқий моделлари ва БМТ стандартлари таҳлил қилинган. Тадқиқот доирасида Исландиянинг "муҳитни ўзгартириш", Скандинавия давлатларининг "ижтимоий қўллаб-қувватлаш" ва инглиз-саксон ҳуқуқ тизимининг "диверсия" моделлари қиёсий ўрганилган. Муаллиф халқаро стандартларни (Пекин, Риёд, Токио қоидалари) миллий амалиётга татбиқ этиш орқали профилактика тизимини инсонпарварлаштириш бўйича таклифлар илгари сурган.