Ushbu maqolada sutni qayta ishlash jarayonlarida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zamonaviy texnologik yechimlar ko‘rib chiqiladi. Gigiyena talablariga rioya qilish, mikrobiologik xavflarni kamaytirish, ilg‘or avtomatlashtirilgan tizimlar, hamda HACCP tizimining joriy etilishi orqali xavfsizlikni oshirish usullari tahlil qilinUshbu maqolada sutni qayta ishlash jarayonlarida oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha zamonaviy texnologik yechimlar ko‘rib chiqiladi. Gigiyena talablariga rioya qilish, mikrobiologik xavflarni kamaytirish, ilg‘or avtomatlashtirilgan tizimlar, hamda HACCP tizimining joriy etilishi orqali xavfsizlikni oshirish usullari tahlil qilinadi.adi.
The persistent generation and improper management of industrial waste, coupled with resource depletion and environmental degradation, pose significant challenges to achieving sustainability in human life. The burden associated with industrial waste intensifies both ecological and public health risks. Effective industrial waste management requires a thorough understanding of its sources and geographical distribution. In this study, we conducted a bibliometric analysis of English-language publications from the past decade indexed in the Dimensions database, using the keyword “industrial waste management.” The analysis focused on publication trends, leading journals, academic impact metrics such as total citations, Field Citation Ratio (FCR), and Relative Citation Ratio (RCR), as well as identifying the most cited articles and their alignment with the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs).
Hozirgi kunda barcha mamlakatlarda va yurtimizda madaniyat va san’at sohasi boshqaruviga juda katta e’tibor qaratilmoqda. Sababi madaniyat menejmentiga yangicha bilim, yangicha ko‘nikma va yangicha dunyoqarash tabora kuchaymoqda. Shuning uchun ham ushbu tezisda madaniyat sohasi menejmentining muhum vazifalari haqida fikirlar yuritilgan.
Ushbu maqolada O‘zbekiston Respublikasida yashil moliyalashtirish mexanizmlarining shakllanishi va rivojlanishi, shuningdek, ularning iqtisodiy o‘sishga ta’siri tahlil qilingan. Rivojlanayotgan mamlakat sifatida O‘zbekiston global iqlim o‘zgarishiga moslashish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini kengaytirish va ekologik barqarorlikni ta’minlash yo‘lida yangi moliyaviy vositalarni joriy etmoqda. Maqolada yashil obligatsiyalar, subsidiyalangan kreditlar, xalqaro grantlar va davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari orqali iqtisodiyotni "yashillashtirish" imkoniyatlari ko‘rib chiqiladi. Tadqiqot davomida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yashil moliyalashtirish loyihalari, ularning yalpi ichki mahsulotga, bandlik darajasiga va investitsiya muhiti sifatiga ta’siri statistik ma’lumotlar asosida baholangan. Shuningdek, mavjud institutsional muammolar va istiqbolli yechimlar bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.