Ushbu mаqolа O‘zbekistondа xorijiy oliy tа’lim muаssаsаlаri filiаllаrining pаydo bo‘lishi, rivojlаnishi hаmdа fаoliyаt yuritish tаrixini tаhlil qilаdi. Xususаn, 1990-yillаrdаn boshlаb O‘zbekistondа xаlqаro oliy tа’lim muаssаsаlаri vа ulаrning filiаllаri ochilishi jаrаyonlаri, bu jаrаyonlаrning milliy oliy tа’lim tizimigа tа’siri vа yuzаgа kelgаn muаmmolаr o‘rgаnilаdi. Mаqolаdа metodologik jihаtdаn huquqiy-institutsionаl tаhlil vа empirik mа’lumotlаr (rаqаmli ko‘rsаtkichlаr) аsosidа yuritilgаn. Аsosiy nаtijаlаrgа ko‘rа, filiаllаrning ochilishi O‘zbekistondа oliy tа’limni xаlqаro miqyosgа integrаtsiyаlаshuvi uchun muhim bo‘lgаn, biroq til kompetensiyаsi, аkаdemik kаdrlаr tаyyorligi vа funksionаl-boshlаng‘ich bаzаning yetishmovchiligi kаbi muаmmolаrni hаm keltirib chiqаrgаn. Xulosа sifаtidа filiаllаr fаoliyаtining sаmаrаdorligini oshirish bo‘yichа tаvsiyаlаr berilgаn.
This article addresses various problems that come up while trying to fight terrorism and extremism effectively in today's world of globalization and the changing nature of international and regional conflicts. It examines Uzbekistan’s evolving approach to international cooperation in the fight against terrorism and explores the country’s national strategies and regional partnerships with global organizations such as the United Nations and the OSCE.
Ushbu maqolada Markaziy bank va bank tizimi orqali inflyatsiyani boshqarish masalalari hamda monetar siyosatning iqtisodiyotni barqarorlashtirishdagi o‘rni chuqur ilmiy tahlil qilinadi. Tadqiqotda Markaziy bankning asosiy maqsadlari — narxlar barqarorligini saqlash, pul massasini nazorat qilish va foiz stavkalari orqali iqtisodiy faollikka ta’sir ko‘rsatish mexanizmlari yoritilgan. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida 2020–2024-yillarda inflyatsiyani pasaytirish borasida amalga oshirilgan islohotlar, pul-kredit siyosati vositalarining samaradorligi hamda xalqaro tajriba bilan taqqoslama tahlil keltiriladi. Maqola yakunida monetar siyosatni takomillashtirish, moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash va inflyatsiyani mo‘tadil darajada ushlab turish bo‘yicha ilmiy-amaliy tavsiyalar ishlab chiqilgan.