Bugungi globallashuv va raqamli iqtisodiyot davrida bank tizimining rivojlanishi axborot texnologiyalarini chuqur joriy etish bilan chambarchas bog‘liqdir. Jahon iqtisodiyotining transformatsiyasi, raqamli moliya vositalarining keng tarqalishi va fintech kompaniyalarining faol kirib kelishi banklar o‘rtasida raqobatni yanada kuchaytirdi.
Ushbu maqolada O‘zbekiston Respublikasida aholiga tibbiy yordam ko‘rsatish tizimining tarixiy rivojlanishi, mustaqillik yillaridagi tub islohotlar, zamonaviy raqamlashtirish jarayonlari, sun’iy intellekt texnologiyalarining ta’siri hamda ushbu sohada huquqiy tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari yoritilgan. Tibbiy xizmat sifatini oshirish, aholining salomatligini samarali himoya qilish va davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari asosida tizimning transformatsiyasi chuqur tahlil etilgan.
Ushbu maqolada O‘zbekiston mustaqillikka erishgach tibbiyot sohasida amalga oshirilgan islohotlar, ularning institutsional jihatlari va jamiyat salomatligiga bo‘lgan ta’siri tahlil qilinadi. 1991–2025 yillar oralig‘idagi o‘zgarishlar 4 bosqichda o‘rganiladi. Maqola rasmiy hujjatlarga, statistik ma’lumotlarga va ilmiy adabiyotlarga asoslangan.