Ushbu maqolada O’zbekistonda kichik biznesni tashil etish, uning rivojlanish bosqichlarida investisiyalarning ahamiyati hamda uni tashkil etishning investision omillari, kichik biznes sub’ektlarining investision jozibadorligini oshirishda va uni moliyalashtirish manbalarini optimallashtirish, investisiya bozori infratuzilmasini shakllantirish bo’yicha mavjud muammolarni yechish usullari ochib berilgan.
Республикамизда шолини ўсиш ва ривожланиш хусусиятларини чуқур ўрганиш, шоли ўсимлигининг бўйини ўсиши, ривожланиши, қуруқ масса тўплаши ва ҳосил йиғишни бошқариш, ҳар бир нав учун алоҳида белгиланган илғор агротехник тадбирлар қўллаб етиштириладиган ҳосилнинг салмоғини ошириш ҳақида, шоли ўсимлиги баландлигини ўлчашдан асосий мақсад, юқори миқдордаги ўғит меъёрлари қўлланилганда уни ётиб қолиш ҳамда ўсимлик массаси билан қанча миқдорда озиқа (NPK) моддаларини олиб чиқиб кетиш даражаси қандай бўлишини аниқлашдан иборатдир. шоли навларини минерал ва органик ўғитларга бўлган талаби, навларнинг биологик хусусияти, атроф муҳитга таъсири, тупроқ ва иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда шолининг ҳосил йиғишида қўлланилаётган агротехник тадбирларни чуқур таҳлил қилинганлиги ушбу мақолада келтириб ўтилган.
Mazkur maqolada TIMSS xalqaro baholash dasturiga o‘quvchilarni tayyorlab borish jarayonida matematika darsligi asosida topshiriqlar tahlili keltirilgan bo’lib, 4-sinf darsligi asosida qilingan ushbu tahlil Xalqaro baholash dasturi talablariga mos ravishda tanlab olingan.