This work studies ways to improve the banking system in the Republic of Uzbekistan, existing problems and proposals for their solution. The work analyzes the current state of the banking system of Uzbekistan, considers such urgent issues as increasing the efficiency of commercial banks, introducing digital technologies, improving the quality of financial services and increasing the financial literacy of the population. Also, based on the experience of foreign countries, proposals and recommendations for the further development of the banking sector have been developed. Based on the results of the research, practical proposals have been put forward aimed at forming a stable and competitive banking system in Uzbekistan.
Globalization represents a complex and multidimensional process that has reshaped the economic, political, and cultural dynamics of the modern world. This study aims to define the concept of globalization and examine its principal features through an analytical review of existing academic literature. The research identifies globalization as an evolving phenomenon driven by technological innovation, liberalization of trade, and the rapid exchange of information across borders.
Ushbu ilmiy ishda para uzunlikka sakrovchi qizlarda jismoniy sifatlarning shakllanishi va ularni rivojlantirish omillari tahlil qilingan. Tadqiqotning maqsadi — maxsus jismoniy tayyorgarlik mashg‘ulotlari orqali sakrash texnikasini takomillashtirish hamda chidamlilik, kuch, tezkorlik, muvofiqlashtirish va egiluvchanlik kabi asosiy jismoniy sifatlarni rivojlantirish yo‘llarini aniqlashdan iborat. Ish jarayonida sportchilarning individual xususiyatlari, mashg‘ulot sharoitlari va psixologik tayyorgarlik darajasi hisobga olingan.
Ushbu maqolada O‘zbekiston ta’lim tizimida akademik erkinlik tushunchasi, uning mazmuni va huquqiy asoslari keng yoritilgan. Akademik erkinlik — ta’lim muassasalari, o‘qituvchilar va talabalar faoliyatida ilmiy izlanish, ta’lim mazmuni va metodlarini erkin tanlash imkoniyatini beruvchi demokratik tamoyil sifatida tahlil qilinadi.
Ushbu maqolada fuqarolarning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish masalalari tahlil qilingan. Inson huquq va erkinliklarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi sifatida qaralib, ularning huquqiy, institutsional va protsessual mexanizmlari o‘rganilgan. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlarini kafolatlashga qaratilgan islohotlar, xalqaro huquqiy standartlarga muvofiqlik, sud-huquq tizimini mustahkamlash va fuqarolik jamiyati institutlarining roli yoritilgan. Maqolada zamonaviy sharoitda inson huquqlarini himoya qilishning dolzarb masalalari, ularni takomillashtirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ham keltirilgan.