Ushbu maqolada hozirgi kunda O‘zbekistonda menejment tizimining alohida o‘ziga xos ko‘rinishi shakllanib, dunyo miqyosida iqtisodiyotni boshqarishning O‘zbek modeli degan nomga sazovor bo‘ldi. Model beshta tamoyildan iborat bo‘lib, yurtboshimiz tomonidan ishlab chiqilgan konsepsiya asosida mamlakatni ham ijtimoiy, ham iqtisodiy jihatdan yuksak rivojlanishiga olib keldi. Bugungi kunda menejment sohasida bu tamoyillar asosidagi O‘zbek modeli‖ alohida o‘rin tutadi. Milliy iqtisodiyotni rivojlantirish yo‘lida qilinayotgan salmoqli ishlarni aksariyatining mohiyati shu kabi tamoyillarning o‘zaro bog‘liqligi bilan tushuntiriladi.
20.04.2024 Volume Issue View more Download
ЎЗБЕК ВА РУС АДАБИЁТШУНОСЛИГИДА АНЪАНАВИЙ ОБРАЗЛАР ВА УЛАРНИНГ ТАЛҚИНИГА ОИД ТАҲЛИЛЛАР
Жаҳон адабиёти ғоят ранг-барангдир. У ўзига хос синтез адабиёти бўлиб шаклланмоқда. Унда классисизм, романтизм, натурализм, реализм, модернизм, постмодернизм намоён бўлмоқда. Бадиий тафаккурда ҳис қилинган эркинлик боис жаҳон адабиёти билан ҳамнафас ўзбек адабиётида, хусусан, шеъриятида бошқа йўналишлар қатори модернизм ҳам ўзлигини танитди. Мақолада рус ва ўзбек шеъриятида учрайдиган анъанавий образларнинг талқинига оид илмий тадқиқотларга бироз назар ташланади ва таҳлилга тортилади.
ЭКОЛОГИЯ СОҲАСИДАГИ ЖИНОЯТЛАРНИ ТЕРГОВ ҚИЛИШДА СУДГА ҚАДАР ИШ ЮРИТИШ БОСҚИЧИНИ ЎТКАЗИШ
Мақолада экология соҳасидаги жиноятларни тергов қилишда судга қадар иш юритиш босқичини ўтказиш механизмлари ёритилган. Амалга оширилган тадқиқот асосида умумий хулосалар берилган, экология соҳасидаги жиноятларни тергов қилишда судга қадар иш юритиш босқичини ўтказиш бўйича амалий тавсиялар билдирилган.
YANGI TAHRIRDAGI MEHNAT KODEKSIGA ASOSAN NOGIRONLIGI BO'LGAN SHAXSLAR MEHNATINING TARTIBGA SOLINISHI
Mazkur maqolada yangi tahrirdagi Mehnat kodeksiga asosan nogironligi bo‘lgan shaxslar mehnatining tartibga solinishi haqida so’z yuritiladi.
АЛИМЕНТ ҚАРЗДОРЛИГИ УЧУН ЧЕТ ЭЛГА ЧИҚИШГА ҚЎЙИЛГАН ТАҚИҚНИ ОЛИБ ТАШЛАШ ТАРТИБИ
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 64-моддасига кўра, ота-оналар ўз фарзандларини вояга етгунларига қадар боқиш ва тарбиялашга мажбурдирлар. Ўзбекистон Республикаси Оила кодексига асосан ота-онанинг вояга етмаган болаларига таъминот бериши кўрсатилган. Шунингдек, “Бола ҳуқуқлари тўғрисида”ги Конвенсияда ҳам вояга етмаган ва вояга етган меҳнатга лаёқатсиз болаларнинг моддий таъминот олиш ҳуқуқи белгилаб қўйилган.