This article examines the role of inflammation and immunological mechanisms in myocardial infarction. The results of the study show that inflammation and the immune response in the process of myocardial infarction are a complex, multi-stage process. The inflammatory reaction affects tissue damage in the infarct zone and the remodeling of the heart muscle. At the initial stage, mediators released from damaged cells activate the immune system, which can enhance the processes of necrosis and fibrosis. The immunological response also plays an important role in the cleansing and regeneration of the myocardial infarction site, but excessive inflammation and immune response can increase the risk of heart failure.
Mazkur maqolada pedagogika kasbining jamiyat rivojlanishidagi o‘rni tahlil qilingan. Pedagoglarning ta’lim jarayonidagi roli, ularning intellektual va axloqiy salohiyatni shakllantirishdagi ahamiyati ochib beriladi. Shuningdek, O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlar tajribasi asosida pedagogikaning jamiyat taraqqiyotiga ta’siri ilmiy jihatdan tahlil qilinadi.
Ушбу мақолада қадим хунармандчиликни мустақилликдан сўнг миллий ананавий хунармандчилигида қайта мавжланиши, соха тармоқларининг замонавий турлари билан интигиратсия жарайонлари хамда усталарнинг мамлакат, халқаро турнир ғолибларига айланиши ва устоз шогирт ананаси билан ёшларни бандлигини таминлаш шулар билан бир қаторда давлат амалга лширган ислохатлар хақида сўз юритилган.
Mamlakat iqtisodiy oʻsishi uchun oʻquvchilarga nafaqat maktabda toʻgʻri taʼlim berish, balki taʼlimda baholash va monitoringni toʻgʻri tashkil etish ham zarur. Shu nuqtayi nazardan, ushbu maqolada maktablarda ichki monitoring va baholash oʻtkazishning taʼlim sifatiga, oʻquvchilar oʻzlashtirishiga taʼsir darajasini aniqlash tadqiq etildi. Tadqiqotda maktab direktorlari va direktorlikka nomzod pedagoglardan iborat boʻlgan 106 nafar respondent ishtirokida oʻtkazilgan soʻrovnoma natijalari va Oʻzbekistonlik oʻquvchilarning PISA –2022 tadqiqotidagi natijalari tahlil qilindi. Natijalari matematik-statistik tahlil metodidan foydalanilib, tahlil qilindi. Oʻzbekiston taʼlim kontekstida maktablarda taʼlim sifati boʻyicha ichki monitoring va baholash taʼlim sifatiga taʼsir qilishi, ichki monitoring va baholash oʻtkazish chastotasi taʼlim sifati darajasiga proporsional ekanligi aniqlandi.