XALQARO TAJRIBADA MOLIYAVIY MONITORING TIZIMI VA UNI O‘ZBEKISTONDA QO‘LLASH IMKONIYATLARI
21.02.2026 "Modern Science and Research" xalqaro ilmiy jurnali 1 seriyasi. Volume 5 Issue 2
Abstract. Mazkur maqolada xalqaro tajribada moliyaviy monitoring tizimining shakllanish bosqichlari, institutsional tuzilmasi, normativ-huquqiy asoslari hamda amaliy qo‘llash mexanizmlari kompleks tarzda tahlil qilinadi. Xususan, rivojlangan davlatlar va yetakchi xalqaro tashkilotlar tomonidan joriy etilgan AML/CFT (pul mablag‘larini legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish) tizimlarining evolyutsiyasi, riskga asoslangan yondashuv (Risk-Based Approach), mijozni identifikatsiya qilish (KYC), benefisiar mulkdorlikni aniqlash, shubhali operatsiyalar monitoringi hamda moliyaviy razvedka mexanizmlarining samaradorligi o‘rganiladi. Maqolada Financial Action Task Force (FATF) tomonidan ishlab chiqilgan xalqaro standartlar, shuningdek, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), European Union doirasidagi AML direktivalari hamda Monetary Authority of Singapore tajribasi misolida moliyaviy monitoring tizimining tashkiliy va texnologik modellari tahlil qilinadi. Raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt va katta ma’lumotlar (Big Data) asosida tranzaksiyalarni real vaqt rejimida tahlil qilish imkoniyatlari moliyaviy monitoring samaradorligini oshiruvchi muhim omil sifatida baholanadi.
Keywords: moliyaviy monitoring, AML/CFT, FATF standartlari, moliyaviy razvedka, riskga asoslangan yondashuv, komplayens nazorati, KYC (Know Your Customer), benefisiar mulkdorlik, shubhali operatsiyalar tahlili, moliyaviy xavfsizlik, shaffoflik, tranzaksiya monitoringi, raqamli monitoring, sun’iy intellekt, xalqaro hamkorlik.